Hoppa till innehåll
Svetsning av rostfri tvättutrustning i Vicos egen produktion

Bygg din egen industritvätt

Berätta vad som ska bli rent - så återkommer vi med ett förslag. Ibland ser det ut som en sorts tvätt som behövs, men visar sig vara en helt annan lösning som är den optimala. Låt oss göra det vi är bäst på och hitta lösningen åt er.

Konceptet

Vi tar problemet, ni får lösningen

Det är inte alltid lätt att veta vad som behövs när det gäller industriell rengöring. Därför tog vi på Vico fram konceptet Bygg din egen industritvätt: vi tar in all information som behövs från ert specifika case och återkopplar med förslag på lösning.

Genom egen tillverkning kan vi utforma anläggningar helt efter era önskemål - oavsett storlek och oavsett ändamål. Vår största styrka är att alltid kunna anpassa tvättar efter kundens behov, och därför har konceptet blivit vårt största fokus.

  • Egen tillverkning Konstruktion, tillverkning och montage i egen regi - inga standardmått sätter gränsen.
  • Ritning innan beslut Ni får en första ritning med föreslagen process och kan ändra hur mycket ni vill.
  • Moduler efter behov Kundanpassade moduler som passar ert behov in i minsta detalj - tvätt, sköljning, torkning.

Så går det till

Från er beskrivning till färdig anläggning. Ni behöver inte veta vilken maskin ni ska ha - bara vad som ska bli rent.

Starta här
  1. Ni beskriver behovet

    Arbetsyta, detaljer, förorening och eventuella krav. Vet ni inte allt är det ingen fara - fyll i det ni vet.

  2. Vi ställer följdfrågor

    En av våra experter går igenom ert case och hör av sig om något behöver redas ut innan vi ritar.

  3. Ritning och processförslag

    Ni får en första ritning med föreslagen process och offert - underlaget att tycka till om.

  4. Vi bygger och levererar

    Ni justerar tills lösningen sitter, sedan tillverkar vi den. Serviceavtal och tvättvätska ordnar vi också.

Två vägar - samma arbetssätt

Bygg din egen tvätt gäller båda våra huvudspår. Här är exempel på anläggningar vi byggt åt kunder med krav som inte fanns i någon katalog.

Kundanpassad ultraljudstvätt från Vico AB Ultraljud

Kundanpassad ultraljudstvätt

Genom egen tillverkning utformar vi anläggningen helt efter era önskemål - storlek, antal steg och specifika ändamål. Vi monterar även ultraljudssvängare i en befintlig tvättlina.

Exempel på byggen

  • Ultraljudstvätt med 7 meters höjd för bränsleboxar inom kärnkraften
  • Ultraljudstvätt specialanpassad för talloljeseparatorer inom pappersbruk
  • Ultraljudstvätt med 5 meters längd för oljekylare
  • Ultraljudstvätt utformad för skrivarrullar hos tryckerier
  • Monterade ultraljudssvängare i befintlig tvättlina hos tillverkande industri
Kundanpassad spoltvätt med detaljer på tvättkorgen Spoltvätt

Kundanpassad industritvätt

Vi har genom åren tagit kunders problem till oss och gjort det till vår största styrka. Ni skickar in befintliga problem och önskemål - vi återkommer med ritning och en föreslagen process ni får forma om.

Exempel på byggen

  • Tvätt för fat inom läkemedelsindustrin
  • Slangtvätt för räddningstjänst och militär
  • Stötfångartvätt för skadeverkstäder
  • Flerstegslösningar med tvätt, sköljning och torkning i samma linje

Vicos ultraljud - tekniken i botten

Oavsett hur anläggningen ser ut sitter samma generator i botten. Vårt ultraljud är designat för högklassig industriell rengöring och bygger på över ett decennium av utveckling.

Helbryggs fasförskjutningsteknik

Ger hög energieffektivitet och minskar strömförluster, vilket säkerställer stabil drift även under krävande förhållanden.

Konstant effektutgång

Bibehåller en jämn och stabil effektnivå, vilket garanterar optimal rengöringsprestanda oavsett belastning.

Automatisk frekvensjustering

Justerar ultraljudsfrekvensen efter det aktuella rengöringsbehovet, vilket förbättrar precision och effektivitet.

Automatisk impedansanpassning

Anpassar sig dynamiskt till förändringar i belastning och arbetsmiljö för maximal driftsäkerhet och förlängd livslängd.

Förfrågan

Bygg din industritvätt

Fyll i frågeställningarna nedan så får ni ett korrekt erbjudande från oss. Vi återkommer antingen med följdfrågor eller med ritning och offert direkt.

Vad ska tvättas?
Vilken typ av tvätt är ni ute efter?
Hur ser processen ut?
Är ni i behov av en flerstegslösning?
Hur når vi er?

Uppgifterna används bara för att svara på din förfrågan. Läs mer i vår integritetspolicy.

Sidan drivs och hanteras av